Skip to main content

EUGEN PROCHÁC - violončelista, dirigent


Základy hudobného vzdelania získal na bratislavskom konzervatóriu u profesora Juraja Fazekaša. V štúdiu pokračoval na Akadémii múzických umení v Prahe v triede Jozefa Chuchra, neskôr pod vedením osobností ako Daniel Šafran, Erling Blöndal Bengtsson, Michail Chomicer a Angelica May.

Počas štúdií dvakrát zvíťazil v súťaži slovenských konzervatórií, je absolútnym víťazom Interpretačnej súťaže Slovenska v roku 1983 a víťazom medzinárodnej súťaže Premio Valentino Bucchi v Ríme v roku 1990. Ako sólista vystupoval s mnohými poprednými orchestrami a dirigentmi, zúčastnil sa viacerých významných festivalov, je držiteľom Ceny slovenskej hudobnej kritiky i úspešným účastníkom Interpódia 1990. Dlhé roky pôsobil ako člen komorných zoskupení – Nové bratislavské trio, Cappella Istropolitana a iných.

Koncertoval v Maďarsku, Poľsku, Slovinsku, Bulharsku, Rusku, Rakúsku, SRN, Taliansku, Portugalsku, Švédsku, v Kanade, Thajsku, Argentíne, Spojených arabských emirátoch a v iných krajinách. Významná je jeho pedagogická činnosť. Od roku 1990 vyučuje na VŠMU v Bratislave, v rokoch 1994–1997 bol profesorom na Academia Nacional Superior de Orquestra v Lisabone a Escola Profissional v Paredes. Vedie majstrovské kurzy v portugalských mestách Porto a Paredes. Popri veľkom množstve recitálov – predovšetkým s popredným portugalským klaviristom Adrianom Jordaom a sólových vystúpeniach s viacerými orchestrami, organizoval i koncerty pre mládež a propagoval súčasnú portugalskú hudbu. Z obdobia pôsobenia v Portugalsku (1993–1997) pochádza i CD firmy Numérica Prochác–Jordao s dielami D. Šostakoviča, B. Brittena, A. Pärta, A. Delgada a J. Braga Santosa.

Vysoko ocenené odbornou i širokou verejnosťou bolo CD On Fire spolu s klaviristkou Eleonórou Škutovou, z produkcie vydavateľstva Rádio Bratislava. Posledné CD Music for Cello and Harp s harfistkou Adrianou Antalovou vyšlo pre spoločnosť Diskant. V roku 2004 absolvoval turné a vyučoval vo Vietname, Thajsku, Španielsku a Indonézii. V minulom roku vystúpil s rôznymi formáciami v Turecku, Francúzsku, Švédsku, Rusku, Rakúsku a iných krajinách. Dokončuje 2 CD, pre vydavateľstvo NAXOS s kompletnou violončelovou tvorbou Tadeáša Salvu, a so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Koncom minulého roka vydal spolu s akordeónistom Rajmundom Kákonim CD „Visions“ – Slovak Music for Cello and Accordion so skladbami napísanými špeciálne pre toto duo.

Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Festivalu peknej hudby v Banskej Štiavnici, kde od minulého roku poriada aj majstrovské kurzy. Eugen Prochác sa venuje aj dirigovaniu, dirigoval napr. v Portugalsku, Španielsku, spolupracoval a nahrával so SOSR, Komornými sólistami Bratislava a ďalšími orchestrami. V tejto sezóne ho čakajú koncerty v Rakúsku, Belgicku, Taliansku, Egypte, na Malte a v Rusku.


Eugen Prochác dostal v septembri 2014 cenu Frica Kafendu od Hudobného fondu.